» Pracownia plastyczna  
- zlotnictwo-jubilerstwo
- garncarstwo
- Wiklina
- Malarstwo
» Pokaz pieczenia chleba 
» kurs wiklina 
» Aktywny wypoczynek 
- Rowery
- Ryby wicko
- Nordic Walking
» Wieś Łącko 
» Galeria 
» Nasze zwierzaki 
» Żagle, wędkarstwo, itp. 
- Film-Ostatni Rejs DZ
» Historia Łącka 
» Pokoje Chata fotki  
- Pokoj nr. 1 Chata
- Pokoj nr. 3 Chata
- Pokoj nr. 4 Chata
- Pokoj nr. 5 Chata
» Pokoje Taras fotki 
- Pokoj nr. 1 Taras
- Pokoj nr.2 Taras
» Lacko 2012-Film 
» filmy 
- Film z drona agro-chata 2018
- film Wakacje w agrochacie
- Film agrochata
- Stare Łącko
- zima w lacku
- Film o naszej Gminie
» Imprezy 
- Spotkania integracyjne
- Spotkania klasowe
- zabawy Karnawałowe
- Przyjęcia komunijne
- Zawody Balonowe



 
     
 
   
  Historia Łącka

Łącko


Legenda Bogusława X



XVI-wieczny kronikarz Thomas Kantzow w swoich kronikach opisał poruszającą historię o tym, jak skłonna do miłostek księżna Zofia, żona księcia Eryka II z dynastii Gryfitów, usiłowała w 1464 r. otruć swego syna Bogusława X (1454-1532), podsuwając mu zatruty chleb. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności chlebem pożywił się pies księcia. W obawie przed kolejnymi próbami zgładzenia Bogusław uciekł z rodzinnego domu. Ponoć błąkającym się chłopcem zaopiekował się gospodarz z Łącka - niejaki Hans Lange, czy jak wolą Polacy - Jan Długi (Długosz). W jego zagrodzie przyszły władca nie tylko znalazł suchy kąt i miskę strawy, ale także odebrał patriotyczne wychowanie. Bogusław X wyrósł na mądrego i skutecznego władcę, który w 1478 r. doprowadził do zjednoczenia księstw Zachodniego Pomorza. W 1836 r. król pruski Fryderyk II nakazał zawiesić na domu Hansa Lange tablicę z brązu z wyrytym napisem: "Hans Lange żył w tym miejscu przed wiekami. Troszczył się on o jadło i picie księcia Bogusława, aż do czasu, gdy odzyskał on koronę i majestat władcy Pomorza".

W 1958 r. jeden ze szczecińskich naukowców wysunął dość odważną hipotezę, że Hans Lange z Łącka to kronikarz Jan Długosz, który towarzyszył Bogusławowi X na dworze polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka. Gospodarstwo w Łącku miało być tylko epizodem w biografii słynnego historyka. Jednak na początku XXI w. naukowcy bezlitośnie rozprawili się z tą teorią.

Będąc w Łącku warto zobaczyć dom z nr. 20. Nie jest to XV-wieczna drewniana chata, w której mieszkał Bogusław X, ta niestety spłonęła. Na jej miejscu, prawdopodobnie w XVIII-XIX w., postawiono nowy ryglowy dom. Przed wojną jego fotografie na pomorskich widokówkach były bardzo popularne. Dziś przysparza on sporo kłopotu prywatnym właścicielom, bowiem jako zabytek wymaga kosztownych prac konserwatorskich.
 



 
     
   
 
odwiedzin - 31626088        | mapa strony | © 2005-2009
Utworzono w systemie darmowe strony www EntroCMS